14. oktober - MEDNARODNI DAN E-ODPADKOV

Datum objave: ponedeljek, 14. oktober 2024

Pametni telefoni, računalniki, mikrovalovne pečice, sesalniki, pralni in fotokopirni stroji, sušilci za lase, električne zobne ščetke, brivniki, igrače, baterije… ter številni drugi aparati in gospodinjski pripomočki. Brez njih ni sodobnega življenja. Ko so pokvarjeni, neuporabni in nedelujoči postanejo elektronski odpadki. So najhitreje rastoča skupina odpadkov v Evropski uniji. In v svetu, kjer letno nastane že več kot 60 milijonov ton teh odpadkov. Reciklira se jih manj kot 40 odstotkov.

Gora odpadne električne in elektronske opreme se nenehno povečuje. Razlogov je več: vedno več uporabljamo elektroniko, življenjski cikel izdelkov je krajši,…itd.

🚮 Za oddajo odpadne elektronike je v Sloveniji dobro poskrbljeno. V novomeški Komunali v okviru ravnanja z odpadki uporabnike naših storitev spomnimo, da:

E-ODPADKE ODDATE V ULIČNE ZBIRALNIKE. VEČJE PA V ZBIRNO RECIKLAŽNI CENTER. Za še delujoče e-odpadke imamo v ZRC tudi kotiček ponovne uporabe.

Lokacije zbiralnikov za EOOE:

Šentjernej - avtobusna postaja

Žužemberk – nasproti občine