Kaj je MKČN?
Je naprava za čiščenje odpadnih komunalnih voda, ki nastajajo v gospodinjstvu. Čiščenje poteka s pomočjo mikroorganizmov, procesi čiščenja voda pa so podobni kot v naravi, le da potekajo bistveno hitreje. S pomočjo prezračevanja se ustvarjajo pogoji za aerobno biološko razgradnjo organskega onesnaženja.
Pomembno: Za postavitev MKČN (do 50 PE) ne potrebujete posebnih dovoljenj, saj se jih po zakonu obravnava kot enostavne objekte, za katere gradbeno dovoljenje ni potrebno.
Kateri objekti potrebujejo MKČN
V skladu z Uredbo o odvajanju in čiščenju komunalne odpadne vode (Uradni list RS, št. 98/15 z vsemi spremembami in dopolnitvami ) morajo imeti MKČN vsi objekti, ki se nahajajo na območju, kjer ni javne kanalizacije in kjer ni predvidena gradnja javnega kanalizacijskega omrežja oz. ki niso v aglomeraciji. V izjemnih primerih, ko čiščenje v MKČN ni dovoljeno oz. zadostno pa je potrebno vgraditi nepretočno greznico. In sicer v primerih, ko je prepovedano odvajanja odpadne vode (vodovarstvena območja), gre za posebne geografske razmere, ki bi negativno vplivale na delovanje MKČN (npr. nadmorsko višino nad 1500 m in podobno), gre za določene stavbe (stavbe za opravljanje verskih obredov, pokopališka stavba, kulturna dediščina, ki se ne uporablja v druge namene, transformatorska postaja, ipd.)
Ali se vaš objekt nahaja na območju aglomeracije lahko preverite na spletni strani Atlas okolja (»OKOLJE,« »AGLOMERACIJE,« v iskanje vpišite naslov vašega objekta in pritisnite enter).
Obveznosti upravljalca MKČN in znižanje okoljske dajatve
Lastnik objekta zagotovi načrtovanje, vgradnjo in vzdrževanje MKČN in je v njegovi lasti in upravljanju. Lastnik MKČN je torej hkrati tudi upravljavec MKČN.
- Lastnik oz. upravljavec MKČN je dolžan najpozneje 15 dni po začetku njenega obratovanja o tem pisno obvestiti Komunalo Novo mesto d.o.o. (e-mail: andrej.stepec@komunala-nm.si naslov: Komunala Novo mesto d.o.o., Podbevškova ulica 12, 8000 Novo mesto)
- Upravljalec ne prej kot 3 mesece in najpozneje 9 mesecev po zagonu naprave, pri pooblaščenem izvajalcu naroči prve meritve (vzorči se trenutni vzorec na iztoku iz MKČN). Prenesite seznam izvajalcev.
- V kolikor je analizni izvid neustrezen, je potrebno preveriti in urediti način čiščenja ter meritve ponoviti.
- Najpozneje 30 dni po prejemu ustreznega analiznega izvida ga je potrebno predložiti Komunali Novo mesto (Andrej Štepec) in izdali vam bomo Poročilo o prvih meritvah za MKČN manjše od 50 PE. Na podlagi tega se vam zniža okoljsko dajatev za 90%.
- Naslednje koledarsko leto po izvedbi prvih meritev ter nato vsaka tri leta, opravimo pregled MKČN na terenu v skladu s predpisi. Pri pregledu na terenu se preveri, če naprava deluje v skladu s predpisi, in ali hranite ustrezno dokumentacijo o MKČN.
- Pregled s strani Komunale ni potreben, če upravljavec male komunalne čistilne naprave v roku za izvedbo pregleda predloži rezultate meritev emisije snovi na iztoku iz te male komunalne čistilne naprave (analizne izvide), ki jih je izvedla oseba, vpisana v evidenco izvajalcev obratovalnega monitoringa, za tiste parametre onesnaženosti, za katere so za to malo komunalno čistilno napravo predpisane mejne vrednosti.
Upravljalec mora hraniti naslednjo dokumentacijo, ki jo mora predložiti v vpogled ob pregledu MKČN:
- izjavo o lastnostih MKČN v skladu s predpisi, ki urejajo gradbene proizvode, če gre za tipsko MKČN,
- navodila dobavitelja za obratovanje in vzdrževanje naprave,
- vodno soglasje v skladu s predpisi, ki urejajo vode, in pregledno situacijo, iz katere je razvidno mesto iztoka iz MKČN v vode, opredeljeno s koordinatami v državnem koordinatnem sistemu za raven merila 1:5.000 (in ime vodotoka, če gre za odvajanje v vodotok),
- poročilo o prvih meritvah za malo komunalno čistilno napravo, manjšo od 50 PE
- dokumentacijo o opravljenih delih na MKČN,
- podatke o ravnanju z blatom, in sicer potrdilo Komunale o prevzemu blata z navedbo datuma in količine prevzetega blata (ne velja za kmetijska gospodarstva),
- kopijo izjave z navedbo datuma in količine uporabe blata (Vloga za oprostitev izvajanja storitev praznjenja grezničnih gošč in blata MKČN) v skladu s predpisom, ki ureja uporabo blata iz komunalnih čistilnih naprav v kmetijstvu, če gre za kmetijsko gospodarstvo (velja le za kmetijska gospodarstva),
- podatke o izrednih dogodkih, ki nastanejo med obratovanjem MKČN zaradi drugačne sestave odpadne vode, okvar ali drugih prekinitev obratovanja MKČN in podobnih razlogov, ter času njihovega trajanja.
Pregled s strani Komunale se plačuje v sklopu storitve praznjenja MKČN.
Izjema so lastniki MKČN, ki sami praznijo blato na podlagi Vloge za oprostitev izvajanja storitev praznjenja grezničnih gošče in blata MKČN, ki morajo stroške pregleda poravnati v skladu z veljavnim cenikom.
Za vse dodatna vprašanja smo vam na voljo: