KOMUNALEC SEM IN MOJ POKLIC JE … VODJA TEHNOLOGIJE ČIŠČENJA ODPADNIH VODA.

Poklicna zgodba

Datum objave: četrtek, 23. januar 2025

Tokrat v naši mesečni rubriki predstavljamo našo komunalno sodelavko, univerzitetno diplomirano biologinjo Bernardko Cimrmančič.

SPOZNAJMO JO! »V novomeški Komunali sem zaposlena od leta 1998, tu sem od prvega delovnega dne.« Tako o sebi pove Bernardka, ki prihaja v službo v Ločno, kjer deluje Centralna čistilna naprava.

KAKŠNO JE NJENO DELO? »Skupinsko, moji sodelavci so kemiki, strojniki, električarji, komunalni inženirji in drugih poklicev. Najkrajše povedano: vsi imamo opravka z odpadno vodo, ki priteče po kanalizaciji. Si predstavljate količino dva milijona kubičnih metrov odpadne vode? Kakšne bi bile posledice, če bi neprečiščena stekla v naše potoke, reke,…? Zato smo tu mi, ki s pomočjo tehnologije poskrbimo, da se odpadne vode prečistijo.« Pove, da v šestih dolenjskih občinah deluje 20 čistilnih naprav. Komunalni delavci jih daljinsko nadzorujejo. Njihovo delovanje preverjajo tudi na terenu.

UČNA URA BIOLOGIJE: biologinja Bernardka razloži, da obstaja več načinov čiščenja odpadnih voda. Na CČN uporabljajo več postopkov. Gre za kombinacijo mehanskega, biološkega in kemičnega čiščenja. Pri biološkem so nepogrešljivi mikroorganizmi. Naša sodelavka razloži, da v prezračevalnih bazenih odpadni vodi dodajo zrak, ki omogoča, da mikroorganizmi dobijo kisik, torej dihajo. Njihovo delo je, da razkrojijo organske snovi in odstranijo hranilne snovi kot sta fosfor in dušik. Ko ga opravijo je proces zaključen. To je poenostavljena razlaga, kako se v celotnem procesu odpadna voda dovolj prečisti, da jo s čistilne naprave spustijo v vodotoke.

»NA ČISTILNI NAPRAVI OPONAŠAMO NARAVO!« Bernardka spomni na ljudsko modrost, ki pravi, da se voda v naravi prečisti, ko preteče čez devet kamnov. Na kamnih so namreč pritrjeni mikroorganizmi, ko voda odteče čez kamne se obogati s kisikom in se na tak način očisti. No, tak naravni proces seveda v današnjem času nadomeščajo čistilne naprave.

DELO V LABORATORIJU, MIKROSKOPSKA ANALIZA IN ZANIMIVI REZULTATI. Vzorce odpadne vode pregledajo v laboratoriju. Opravljajo vzorčenja in mikroskopske analize. Te pokažejo marsikaj. V odpadnih vodah lahko ugotavljajo celo prisotnost mamil ali pa virusa covid. »Iz kapljice odpadne vode, ki jo pogledamo z mikroskopsko natančnostjo lahko marsikaj preberemo.« Tako pogovor o svojem delu in poklicu strne biologinja in pokaže še zanimive podobe mikroorganizmov v odpadni vodi. Vseh oblik so in opazimo takšnega (na spodnji fotografiji), ki jo spominja na - rožico! 🪴 Naključje ali ne: biologinja Bernardka je velika ljubiteljica narave in rož, ki krasijo tudi njeno delovno mesto.

Vsebinsko kazalo